Тема. Як берегти воду
Мета: Розповісти учням про значення води в житті людини, про «живу» і «мертву» воду в казках; розвивати спостережливість, мислення дітей; спрямовувати практичну діяльність учнів, пов’язану з охороною та збереженням природних багатств; виховувати повагу до традицій українського народу шанувати воду, дбайливе ставлення до води.
ХІД УРОКУ
1. Вправа «Погода».
- Який сьогодні день: ясний, хмарний, похмурий?
- Яке небо?
- Які опади?
- Який вітер?
- Якою є температура повітря?
- Що змінилось порівняно з минулим тижнем?
2. Робота за підручником (С. 56).
1) Учитель читає текст.
- Як наші предки ставилися до води?
- Як вони шанували воду?
- Які слова промовляли, коли вмивали дитину?
- Як зверталися до води?
2) Читання заклички про воду (С. 104).
- Як звертаються до води?
- Які пестливі слова використані у закличці?
Використовуючи ці твори, діти вивчають і пояснюють народну мудрість. Учитель пояснює, чому вода вважається святою.
У ч и т е л ь. Вода свята… Вона береться із землі. До води народ ставиться з повагою і вважає за гріх говорити на воду лайливі слова. Вода - символ здоров’я, її використовують у замовляннях і заклинаннях. І зараз воду святять, щоб душу очистити від гріхів. Водою святять (кроплять) усе в дворі і сараї, щоб вигнати нечистого з двору. Свячена вода вживається лікувальною від всіх хвороб. Кажуть, що не можна увечері води виливати, тому що коли виллєш і вступиш у цю воду, то будеш хворий.
Люди відвіку лікувалися так званою мертвою і живою водою. Через безліч казок та переказів різних народів і часів пройшла легенда про «живу» воду. Вона зцілювала рани, оживляла мертвих, надавала сміливості та збільшувала сили.
Учитель згадує уривки з казок, де йдеться про живу і мертву воду.
“ Лежить Іван-царевич мертвий, над ним уже вороння літає. Звідки не візьмись, прибіг Сірий Вовк і вхопив ворона з вороненям.
- Лети, вороне, за живою і мертвою водою. Принеси мені живої та мертвої води, тоді я випущу твоє вороненя.
Нема чого робити, полетів ворон, а Вовк тримає його вороненя. Чи довго летів ворон, чи ні, але приніс він живу і мертву воду. Сірий Вовк окропив мертвою водою рани Івана-царевича, і вони загоїлися; окропив живою водою - Іван-царевич ожив.”
“ …Незабаром прибігає й вовк. Дивиться, аж дурня вже клює сорока, а гадюка ссе з нього кров. От він зараз гадюку убив, а до сороки й каже:
- Як ти мені не принесеш води цілющої й живлющої, то й тебе уб’ю.
- В чому ж я тобі принесу? - питає сорока.
Він взяв зробив з листя дві коробочки, одну прив’язав сороці до однієї ноги, другу до другої та й пустив її. На другий день прилітає вона до нього в полудень і приносить воду. Тоді вовк узяв полив дурня цілющою водою, зцілив його, а далі живлющою - оживив…”
“Був один цар і мав трьох синів. Той цар був дуже старий. Одної ночі бачив він красний сон: снилося йому, що є така вода, коли вмитися нею, то можна стати молодим. Рано пробудився він, став оповідати своїм синам і сказав:
- Який із вас дістане мені тої води, половину царства матиме.
… Привезли сини воду. Дали татові, умився - став молодий (молодильна вода).”
3. Робота у зошиті з друкованою основою (С. 42, завдання 3).
Учні розглядають малюнки, складають речення, розповідають, від чого забруднюється вода.
Висновок. Воду потрібно бережно використовувати, не витрачати її дарма, не забувати закривати крани!
Фізкультхвилинка
Дерева високі-високі,
Трава низенька-низенька.
Вітер дерева колише, гойдає,
Листочки зриває.
Листочки падають, кружляють,
А діти тихенько за парти сідають.
4. Робота за підручником (С. 56).
Учитель читає текст про те, як турбуватися про воду. Учні складають речення за малюнком.
- Яка порада дана в тексті?
5. Вправа «Мікрофон».
- А як ви бережете воду?
6. Підсумок уроку.
- Як наші предки шанували воду?
- Як і для чого люди використовують воду?
- Як потрібно ставитися до води?
- Які поради ви запам’ятали?
Немає коментарів:
Дописати коментар